MCW captures Valley girls crown

LAKE CRYSTAL – The Martin County West Maverick girls track and field team struck gold in half of the 18 events to capture the Valley Conference Meet’s championship on Tuesday night in Lake Crystal.

Maverick mentor Curtis Smith’s high-scoring lineup generated 169 points to fend off the host Lake Crystal-Wellcome Memorial/Nicollet KnightRaiders’ runner-up team total of 153. The Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther Jayhawks netted third in the girls division with 108.

Taryn Tumbleson produced three of the Mavericks’ winning performances by sweeping the 100- and 300-meter hurdles, in addition to capturing top honors in the 200-meter dash.

Tumbleson bested the high hurdles field in 17.39 seconds, while breaking the tape ahead of the Jayhawks’ Emily Zaharia in the longer-distance hurdles, 52.78-55.46. The MCW junior standout also broke the tape in the open 200 in 27.71.

Morgan Larson and Haley Jensen each produced one individual victory, in addition to running the anchor leg on MCW’s two gold-medal relay teams.

Larson posted a winning time of 2:31.03 to merit top accolades in the 800-meter run, while the Jayhawks’ Rachel Shumski pocketed second place in 2:32.6.

Larson also ran the final leg of MCW’s winning 4×800 relay, combining forces with Brooke Anderson, Sara Carlson and Whitney Smith to run a 10:33.72.

Jensen edged out Maverick teammate Hailey Leiding for first-place honors in the open 100, 12.68-12.95, before running the final leg of the blue-and-black’s winning 4×100. Jensen followed Maggie Bachenberg, Abby Bachenberg and Cora Olson in posting a top time of 54.9.

Leiding and Whitney Smith rounded out MCW’s nine champions by clearing 16 feet, 5 inches in the long jump and running a time of 12:39.76 in the 2-mile race, respectively.

Leiding outdistanced Kayley Shoen in her field specialty, with the Jayhawk junior earning the silver medal by leaping 15-1 1/2. Leiding also placed second to LCWM/Nicollet’s Julia Giefer in the open 400, 1:05.34-1:05.81.

Carlson added a silver-medal effort of 12:53.72 in the 3,200-meter run to net second behind Maverick teammate Whitney Smith.

Hannah Johanson turned in a pair of gold medal-winning performances for the Jayhawks. Johanson elevated over the high jump bar at 4-10 to earn a conference crown before capturing the triple jump championship with a hop-skip-jump of 31-7 1/2.

The Jayhawks’ 4×200 relay team posted a first-place time of 1:58.81, while Maricella DeLaCruz cleared 4-8 to place second behind Johanson in the high jump.

In the boys’ portion of the Valley Conference Meet, Mankato Loyola coasted to a 172-106 margin of victory over runner-up St. Clair. Martin County West placed third with 93, while the Jayhawks netted sixth with 47.

Nick Holm captured top honors in the 800-meter run, while running the leadoff leg for the Mavericks’ winning 4×800 and 4×400 relay teams.

Holm posted a gold-medal time of 2:10.09 in the half-mile run before literally kickstarting MCW in the meet-opening 4×8 and meet-closing 4×4. Holm traded handoffs with Jonah Mayo, Matt Viesselman and Dylan Brockman in capturing the 3,200-meter relay crown in 8:54.97.

Holm then combined forces with Sam Baker, Brockman and Wes Cook to cross the finish line first in the 4×4 in 3:41.21.

Cook also struck gold in the triple jump for the Mavericks, spraying the sand at a mark of 39-9.

The Jayhawks’ Josh Johanson produced the other area individual conference championship by elevating over the high jump bar at 6 feet even.

Derrick VanHee earned a silver medal in the open 400 for the Jayhawks with a time of 55.65, teammate Jake Denn placed second in the open 200 (24.7), while MTGHECML’s 4×400 relay team netted runner-up honors with a time of 3:44.85.

Baker added a second-place leap of 19-1 in the long jump for the Mavericks, while exchanging handoffs with Anders Fuller, Dylan Jones and Cook to net second in the 4×200 relay.

Martin County West and Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther compete in the Section 2A, Sub-Section 6 Meet at 4 p.m. Thursday, May 22, at Cardinal Track in Fairmont.

VALLEY CONFERENCE

TRACK & FIELD MEET

Girls Division

Team Results: 1. Martin County West 169; 2. Lake Crystal-Wellcome Memorial/Nicollet 153; 3. Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther 108; 4. Mankato Loyola 59; 5. St. Clair 50; 6. Janesville-Waldorf-Pemberton 15.

Individual Results

4×800: 1. Martin County West (Brooke Anderson, Sara Carlson, Whitney Smith, Morgan Larson) 10:33.72; 2. MTGHECML 10:42.34; 3. L/N 11:05.87; 4. Loyola 11:18.87; 5. St. Clair 11:29.03.

100 hurdles: 1. Taryn Tumbleson (MCW) 17.39; 2. Wallace (L/N) 18.09; 3. Morgan Wolter (MCW) 19.66; 4. Herder (LOY) 19.57; 5. Karels (SC) 20.64; 6. Duis (L/N) 20.69.

100 meters: 1. Haley Jensen (MCW) 12.68; 2. Hailey Leiding (MCW) 12.95; 3. Vetter (LOY) 13.28; 4. Kayley Shoen (MTGHECML) 13.75; 5. Alyssa Chlores (MTGHECML) 13.83; 6. Thurston (L/N) 13.94.

Long jump: 1. Hailey Leiding (MCW) 16-5; 2. Kayley Shoen (MTGHECML) 15-1 1/2; 3. Kaupa (L/N) 14-9; 4. Hannah Johanson (MTGHECML) 14-6; 5. Morton (JWP) 14-4 1/2; 6. Grenz (L/N) 14-1 1/2.

4×200: 1. MTGHECML 1:58.81; 2. MCW (Morgan Lange, Cora Olson, Abby Bachenberg, Hailey Leiding) 2:01.35; 3. L/N 2:03.07; 4. Loyola 2:03.28; 6. JWP 2:35.08.

1,600: 1. Julia Giefer (L/N) 5:51.41; 2. Haas (LOY) 5:56.5; 3. Kelley (L/N) 6:06.59; 4. Brooke Anderson (MCW) 6:11.4; 5. Briana Ardolf (MTGHECML) 6:19.15; 6. Flack (L/N) 6:19.89.

High jump: 1. Hannah Johanson (MTGHECML) 4-10; 2. Maricella DeLaCruz (MTGHECML) 4-8; 3. Elizabeth Anthonisen (MCW) 4-6; 4. Hesser (L/N) 4-4; 5. Taryn Tumbleson (MCW) 4-4; 6. Siebenahler (L/N) 4-4.

Discus: 1. Katelyn Weber (SC) 121-4 1/2; 2. Theissen (L/N) 115-8; 3. Madyson Larson (MCW) 102-11; 4. Reuter (SC) 99-3; 5. Nicole Sherer (MCW) 86-4 1/2; 6. Ward (SC) 84-3.

4×100: 1. MCW (Maggie Bachenberg, Abby Bachenberg, Cora Olson, Haley Jensen) 54.9; 2. L/N 55.97; 3. MTGHECML 56.09; 4. St. Clair 60.25; 5. Loyola 62.13.

400: 1. Giefer (L/N) 1:05.34; 2. Hailey Leiding (MCW) 1:05.81; 3. Wrightson (L/N) 1:06.88; 4. Ninneman (LOY) 1:07.72; 5. Jordan Smith (MTGHECML) 1:09.01; 6. Elizabeth Cooling (MTGHECML) 1:09.09.

300 hurdles: 1. Taryn Tumbleson (MCW) 52.78; 2. Zaharia (MTGHECML) 55.46; 3. Wallace (L/N) 55.5; 4. Welsch (L/N) 55.52; 5. Bachenberg (MCW) 56.52; 6. Siebenahler (L/N) 56.72.

800: 1. Morgan Larson (MCW) 2:31.03; 2. Rachel Shumski (MTGHECML) 2:32.6; 3. Javens (LOY) 2:32.9; 4. Giefer (L/N) 2:33.57; 5. Sorenson (L/N) 2:41.94; 5. Elizabeth Cooling (MTGHECML) 2:42.28.

200: 1. Taryn Tumbleson (MCW) 27.71; 2. Vetter (LOY) 28.06; 3. Cora Olson (MCW) 28.64; 4. Kaitlyn Thompson (MTGHECML) 28.65; 5. Amy Denn (MTGHECML) 29.2; 6. Olson (JWP) 29.78.

Triple jump: 1. Hannah Johanson (MTGHECML) 31-7 1/2; 2. Wallace (L/N) 30-9; 3. Morton (JWP) 30-5; 4. Esqueda (L/N) 29-9; 5. Rupp (LOY) 29-5; 6. Elizabeth Anthonisen (MCW) 29-4.

3,200: 1. Whitney Smith (MCW) 12:39.76; 2. Sara Carlson (MCW) 12:53.72; 3. Beckmann (L/N) 13:11.88; 4. Kelley (L/N) 13:36.47; 5. Zaharia (MTGHECML) 13:43.85; 6. Kubista (LOY) 14:00.07.

Pole vault: 1. Maria Senkyr (SC) 8-0; 2. Kaupa (L/N) 7-6; 3. Grenz (L/N) 6-6; 4. Welsch (L/N) 6-0; 5. West (JWP) 6-0; 6. Loeffler (SC) 5-6.

Shot: 1. Katelyn Weber (SC) 42-9; 2. Theissen (L/N) 37-0 1/2; 3. Madyson Larson (MCW) 34-9 1/4; 4. Reuter (SC) 33-2 3/4; 5. Ward (SC) 31-1 1/2; 6. Puoch (L/N) 30-2 1/2.

4×400: 1. Loyola 4:22.62; 2. MTGHECML 4:25.96; 3. MCW (Brooke Anderson, Maggie Bachenberg, Whitney Smith, Morgan Larson) 4:29.7; 4. L/N 4:40.07; 5. JWP 4:47.52.

Boys Division

Team Results: 1. Mankato Loyola 172; 2. St. Clair 106; 3. Martin County West 93; 4. LCWM/Nicollet 88.5; 5. JWP 47.5; 6. MTGHECML 47.

Individual Results

High jump: 1. Josh Johanson (MTGHECML) 6-0; 2. Stock (L/N) 5-8; 3. Seifert (LOY) 5-6; 4. Ninow (JWP) 5-4; 5. Nick Holm (MCW) 5-4; 6. Kyle Schultz (MTGHECML) 5-2.

4×800: 1. MCW (Nick Holm, Jonah Mayo, Matt Viesselman, Dylan Brockman) 8:54.97; 2. JWP 9:18.53; 3. Loyola 9:19.78; 4. L/N 9:57.1; 5. St. Clair 10:00.06.

Shot: 1. Ryan Kruse (SC) 50-5; 2. Phillips (LOY) 48-11 1/2; 3. Weber (SC) 42-11; 4. Lena (LOY) 40-8 1/2; 5. Kronback (SC) 40-8 1/2; 6. Archer (LOY) 40-1.

110 hurdles: 1. Ryan Kruse (SC) 16.5; 2. Thomez (LOY) 16.71; 3. Daniel Sparks (MCW) 16.88; 4. Guerrero (LOY) 17.41; 5. West (JWP) 17.65; Anders Fuller (MCW) 18.77.

100: 1. Carson Seifert (LOY) 11.13; 2. Fischer (L/N) 11.33; 3. Sheetz (L/N) 11.46; 4. Sharpless (LOY) 11.57; 5. Carter Fellows (MTGHECML) 11.94; 6. Scott (L/N) 11.95.

Triple jump: 1. Wes Cook (MCW) 39-9; 2. Westman (LOY) 38-8; 3. Gaspar (LOY) 38-5; 4. Ninow (JWP) 37-10; 5. Wehking (JWP) 36-7 1/2; 6. West (JWP) 36-6.

4×200: 1. St. Clair 1:40.56; 2. MCW (Anders Fuller, Sam Baker, Dylan Jones, Wes Cook) 1:41.43; 3. Loyola 1:41.62; 4. L/N 1:42.08; 5. MTGHECML 1:42.34.

1,600: 1. Wyatt Elmer (LOY) 4:51.52; 2. Roth (L/N) 4:54.96; 3. Javens (LOY) 4:57.5; 4. Josh Bjerken (MCW) 5:01.62; 5. Magers (L/N) 5:09.7; 6. Rentschler (LOY) 5:13.77.

4×100: 1. Loyola 47.03; 2. St. Clair 47.88; 3. MCW (Sam Baker, Dylan Jones, Brandon Kluver, Wes Cook) 48.33; 4. MTGHECML 51.22; 5. JWP 54.45.

400: 1. Tanner Hauser (SC) 54.06; 2. Derrick VanHee (MTGHECML) 55.65; 3. Born (L/N) 56.63; 4. Arndt (LOY) 56.83; 5. Brandon Kluver (MCW) 57.72; 6. (tie) Ninow (JWP) and Trembley (L/N) 58.57s.

Pole vault: 1. Erik Peters (SC) 11-0; 2. Thomez (LOY) 10-6; 3. Stock (L/N) 9-6; 4. Trebesch (L/N) 8-6; 5. Michels (L/N) 8-0; 6. Anderson (JWP) 7-6.

300 hurdles: 1. Trevor West (JWP) 43.44; 2. Sheetz (L/N) 44.83; 3. Thomez (LOY) 46.84; 4. Guerrero (LOY) 47.33; 5. Daniel Sparks (MCW) 47.88; 6. Landon Martinez (MTGHECML) 48.13.

800: 1. Nick Holm (MCW) 2:10.09; 2. Lynch (JWP) 2:10.10; 3. Storm (SC) 2:11.77; 4. Javens (LOY) 2:12.14; 5. Dylan Brockman (MCW) 2:17.12; 6. Jacob Wolter (MTGHECML) 2:21.81.

200: 1. Carson Seifert (LOY) 23.78; 2. Jake Denn (MTGHECML) 24.7; 3. Born (L/N) 24.88; 4. Davies (LOY) 25.13; 5. Dylan Jones (MCW) 25.35; 6. Klingsporn (LOY) 25.62.

Long jump: 1. Ryan Kruse (SC) 19-3; 2. Sam Baker (MCW) 19-1; 3. Sheetz (L/N) 18-7; 4. Davies (LOY) 18-2; 5. Josh Johanson (MTGHECML) 18-1; 6. Wehking (JWP) 18-0.

Discus: 1. Ryan Kruse (SC) 151-7 1/2; 2. Weber (SC) 142-4; 3. Archer (LOY) 122-1; 4. Phillips (LOY) 119-0; 5. Hauser (SC) 119-0; 6. Lena (LOY) 113-9.

3,200: 1. Wyatt Elmer (LOY) 10:36.15; 2. Roth (L/N) 10:41.53; 3. Matt Viesselman (MCW) 10:48.78; 4. Josh Bjerken (MCW) 10:56.09; 5. Omtvedt (LOY) 10:58.89; 6. Magers (L/N) 10:58.96.

4×400: 1. MCW (Nick Holm, Sam Baker, Dylan Brockman, Wes Cook) 3:41.21; 2. MTGHECML 3:44.85; 3. Loyola 3:48.09; 4. JWP 3:52.81; 5. St. Clair 3:56.22.