Hutch claims crown; FHS 3rd

FAIRMONT – Hutchinson’s strong boys track and field team, led by 1,600-meter run record setter Isaiah Barlow captured the 59th Sentinel Relays boys AA title on Friday at Cardinal Track in Fairmont.

Barlow sprinted past the 16-year-old record of 4 minutes 24.78 seconds set by Fairmont’s Neil Hanson with a gold-medal finish of 4:23.62 to win the mile race.

The first-place finish helped Hutchinson to hold off Algona 153.5 to 153 for the team title.

Hutchinson started the meet in the winning way, racing to a first-place time of 8:36.59 in the 4×800 relay to set the tone.

The Cardinals finished fourth in the race with a time of 9:11.13.

For Nate Subbert, Brian Wilde, Peter Nielsen and Zac Ehlert it was the best time of the season for the race.

“Our 4×800 has been struggling this season. They work hard and they give it all they’ve got, but they’ve struggled,” said Fairmont head coach Bob Bonk. “Today though I thought that Subbert got out and ran a fantastic first leg of the race and that just set the pace for the rest of his team and for us, it set the tone for the meet even though we didn’t win the race.”

The Fairmont boys finished third in the AA meet, scoring 134.5 points, while Blue Earth Area finished fourth with 79.

Evan Ward and Josh Eversman each captured a pair of individual firsts to help pace the Cardinals.

Ward swept the hurdle races, while Eversman dominated the horizontal jumps for the gold medals.

Running into a strong head wind, Ward raced to a first-place time of 16.05 in the 110 hurdles, before cruising to a winning time of 41.59 in the 300 hurdles.

“I thought that Evan’s 100 hurdle time was really great,” said Bonk. “It wasn’t his best, but it was the first time all season he’s really had to run into the wind, and so for that he had a great time.”

Eversman meanwhile jumped 42 feet, 10.75 inches to win the triple jump, before leaping 20-5 for the win in the long jump.

Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther’s Josh Johanson earned one of his two individual medals in the long jump, finishing second behind Eversman with a leap of 18-8.

Johanson won the high jump for his other individual medal in the meet, nearly clearing 6-7, but winning with a jump of 6-2.

“You know I’m not sure how the wind could affect Josh,” said Jayhawks assistant coach Rick Uttech before Johanson won the event. “It could lift him right up and over, or maybe not, we will have to see.”

Fairmont’s Peter Erickson grabbed third-place honors in the high jump, going 5-8 in the competition.

Erickson then combined with Eversman, Zach Brown and Wilde for a first-place and season’s-best time in the 4×100 relay.

Erickson led off the quartet, handing it to Brown and then Wilde traded with Eversman, who surged down the home stretch for a time of 44.77 seconds.

Brown then backed that up and ran a leg in the season’s-best time for the second place 4×400 relay.

“We ran some great relay times today,” said Fairmont’s Zach Brown. “Algona was so fast in the 4×400, but we ran by far our best time in the 4×100, so that feels great.”

Thomas Willett got the Cardinals out to a fast start, before handing the baton to Subbert with a lead on the eventual winners, Algona.

Brown raced the third leg, before handing the baton to Ward for the speedy anchor leg for the team that raced in at 3:33.77.

“I realized the other day that I hadn’t run in the relays, because both times the meet has been cancelled,” said Ward. “For some reason I thought I had run in them before. It was a pretty cool meet, but by far the best moment was running in the 4×400 under the lights. That was awesome.”

Algona cruised to the race victory, winning in 3:25.90.

“I thought that the 4×100 to come back from second or third place to win it, with that good of a time was the race of the day,” said Bonk. “But the 4×400 was a close second, that was a great team that won it, and to get a great time like we finished with you have to have someone to push you. What a way to finish.”

Willett raced to his own individual second-place finish in the meet, crossing the finish line in 52.43 seconds to be runner up in the 400.

United South Central’s John Schuster won the race with a time of 50.62.

Brown also played a part in the Cardinals third-place sprint medley relay time.

Derek Edman led of the team, while passing the baton to Levi Bulfer, then Brown before Josh Sundblad raced the anchor leg.

The four Fairmont runners combined for a time of 3:57.27.

The Bucs took home a 1-2 finish in the pole vault to top their fourth-place team effort.

Brandon Olson won the pole vault, going 11-0, while Tyler Hannaman finished at 10-6 for second.

The Bucs 4×200 relay captured third-place honors in the meet.

Derek Johnson, Gus Phillips, Camden Bowers and Bailey Olson traded the baton for a time of 1:34.42 for third place.

Olson then followed that up with a second-place individual finish in the 200, racing in behind Algona’s Esden Carroll (22.78) with a time of 23.53.

Danny Krieger was other Buc medalist in the meet, finishing third in the discus with a throw of 112-8.

Fairmont competes in the Section 2AA True Team Meet on Tuesday in Faribault. Blue Earth Area and Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther will compete in the Section 2A True Team Meet on Tuesday in Mapleton.

Class AA Boys Division

Team Standings: 1. Hutchinson, 153.50; 2. Algona, 153; 3. Fairmont, 134.50; 4. Blue Earth Area, 79; 5. United South Central, 68; 6. Redwood Valley, 64; 7. MTGHECML, 42; 8. Minneapolis Edison, 29.

4×800: 1. Hutchinson, 8:36.59; 2. Algona, 8:57.90; 3. Redwood Valley, 9:08.77; 4. Fairmont, 9:11.13; 5. Blue Earth Area, 9:29.75; 6. United South Central, 9:53.40; 7. MTGHECML, 10:35.34; 8. Minneapolis Edison, 10:46.31.

High Hurdles: 1. Evan Ward, Fairmont, 16.05; 2. Brandon Lloyd, Algona, 16.16; 3. Dakota Kalis, USC, 16.21; 4. Phillip Anderson, Hutch, 16.72; 5. Brandon Olson, BEA, 16.96; 6. Kolin Kelly, Fairmont, 17.14; 7. Macius Schroeder, RV, 17.80; 8. Deshaon Felix-Tweit, 18.00, ME; 9. Sam Pasco, Hutch, 18.21; 10. Cole Kvistero, RV, 18.77; 11. Brett Pederson, USC, 19.01; 12. Ahkeem Robinson, ME, 23.13.

100-Meter Dash: 1. Robbie Grimsley, Hutch, 11.45; 2. John Schuster, USC, 11.66; 3. Keagan Zwiefel, Algona, 11.81; 4. Josh Eversman, Fairmont, 11.82; 5. Jacob Prouty, RV, 11.84; 6. Quindell Perry, ME, 12.34; 7. Dakota Janke, BEA, 12. 77; 8. Darin Holmgren, MT, 13.30.

4×200: 1. Hutchinson, 1:33.04; 2. Algona, 1:34.38; 3. BEA, 1:34.42; 4. Fairmont, 1:35.70; 5. MTGHECML, 1:38.64; 6. Redwood Valley, 1:39.72; 7. Edison, 1:44.90; 8. United South Central, 1:48.16.

1,600: 1. Isaiah Barlow, Hutch, 4:23.62; 2. Bo Hjelle, Algona, 4:33.65; 3. Peter Hollinger, Algona, 4:37.02; 4. Alec Anderson, Hutch, 4:45.34; 5. Josh Sundblad, Fairmont, 4:56.30; 6. Jacob Wolter, MT, 5:09.46; 7. Peter Nielsen, Fairmont, 5:15.55; 8. Simon Grundeman, RV. 5:16.21; 9. Carter Menz, RV, 5:20.21; 10. Charlie Pratt, ME, 5:20.71; 11. Thomas Mantor, USC, 5:26.90; 12. Jordan Stelter, BEA, 5:36.99; 13. Adam Buseman, BEA, 5:39.84; 14. Therence Niyonkuru, ME, 5:40.18; 15. Ernesto Arizmendi, MT, 5:46.74.

400: 1. John Schuster, USC, 50.62; 2. Thomas Willett, Fairmont, 52.43; 3. Riley Steenhoeck, Hutch, 53.33; 4. Blake Bradley, Algona, 55.43; 5. Montrea Talabi, ME, 55.68; 6. Jacob Angermeyer, RV, 56.30; 7. Gus Phillips, BEA, 58.76; 8. Darin Holmgren, MT, 59.77.

300-Meter Hurdles: 1. Evan Ward, Fairmont, 41.59; 2. Cameron Crosser, Algona, 43.01; 3. Thane Widmer, RV, 43.07; 4. Phillip Anderson, Hutch, 44.24; 5. Brandon Olson, BEA, 44.83; 6. Deshaon Felix-Tweit, ME, 45.90; 7. Dakota Kalis, USC, 46.71.

Medley Relay: 1. Algona, 3:37.65; 2. Hutchinson, 3:41.06; 3. Fairmont, 3:57.27; 4. MTGHECML, 4:04.46; 5. United South Central, 4:05.76; 6. Redwood Valley, 4:06.00. 7. Blue Earth Area, 4:12.15; 8. Edison, 4:17.86.

200: 1. Esden Carroll, Algona, 22.78; 2. Bailey Olson, BEA, 23.53; 3. Adam Elliott, Hutch, 23.95; 4. Peter Erickson, Fairmont, 24.45; 5. Thomas Buboltz, RV, 25.50; 6. Quindell Perry, ME, 26.14; 7. Riley Reed, MT, 26.71; 8. Cameron Whiteside, USC, 27.63.

3,200: 1. Isaiah Barlow, Hutch, 9:36.49; 2. Loren Shellabarger, Algona, 10:37.81; 3. Tyler Karl, Hutch, 10:38.87; 4. Adam Poeppe, Algona, 10:41.58; 5. Wes Peyerl, RV, 10:42.14; 6. Zac Ehlert, Fairmont, 10:53.62; 7. Andrew Moeller, Fairmont, 11:23.65; 8. Charlie Pratt, ME, 11:26.71; 9. Cody Cory, USC, 11:31.71; 10. Carter Menz, RV, 11:38.65; 11. Zach Vaske, BEA, 11:59.58; 12. Noah Frelich, MT, 12:52.58.

4×100: 1. Fairmont, 44.77; 2. Redwood Valley, 45.98; 3. Algona, 46.19; 4. Madelia/Truman, 47.87; 5. Minneapolis Edison, 48.42; 6. United South Central, 50.91.

4×400: 1. Algona, 3:25.90; 2. Fairmont, 3:33.77; 3. Hutchinson, 3:35.78; 4. Blue Earth Area, 3:37.52; 5. United South Central, 3:44.42; 6. MTGHECML 3:48.90; 7. Redwood Valley, 4:07.44; 8. Edison, 4:25.10.

High Jump: 1. Josh Johanson, MT, 6-02.00; 2. Sam Pasco, Hutch, 5-10.00; 3. Peter Erickson, Fairmont, 5-08.00; 4. Deshaon Felix-Tweit, ME, 5-06.00; 5. Kyle Schultz, MT, 5-04.00; 5. Brett Pederson, USC, 5-04.00; 5. Christopher Poush, Fairmont, 5-04.00; 8. Noah Arrowood, Algona, 5-02.00; 9. Justin Wykoff, Algona, 5-01.50.

Long Jump: 1. Josh Eversman, Fairmont, 20-05.00; 2. John Johanson, MT, 18-08.00; 3. Thane Widmer, RV, 17-09.50; 3. Weston Shaw, Algona, 17-09.50; 5. Cole Kvistero, RV, 17-03.75; 6. Brandon Lloyd, Algona, 17-00.75; 7. Isaiah Nelson, Hutch, 16-09.50; 8. Dakota Kalis, USC, 16-06.75; 9. Anthony Shimon, Fairmont, 16-06.50; 10. Riley Steenhoeck, Hutch, 16-03.75; 11. Dallas Olson, USC, 15-08.25; 12. Carter Fellows, MT, 15-07.50; 13. Quindell Perry, ME, 15-03.50; 14. Tyler Hannaman, BEA, 15-03.00.

Shot Put: 1. Joe Teague, Algona, 49-09.50; 2. Sawyer Witt, Hutch, 47-10.50; 3. Isaac Hernandez, USC, 43.09.00; 4. Danny Krieger, BEA, 43-05.73; 5. Mason Decker, Algona, 43-04.50; 6. James Dundas, USC, 43-02.50; 7. Jacob VanderHeiden, Hutch, 38-09.00; 8. Dan Kohler, RV, 37-01.00; 9. Zac Dewidd, Fairmont, 36-05.25; 10. Jake Denn, MT, 35.08-75; 11. Dakota Jahnke, BEA, 35-01.00; 12. Adrian Moscoffian, Fairmont, 34-05.00; 13. Jacob Schroeder, RV, 33-09.50; 14. Austin Denn, MT, 33-04.00; 15. Mohamed Ibrahim, ME, 32-08.50; 16. Jefferson Alvarado, ME, 23-09.00

Pole Vault: 1. Brandon Olson, BEA, 11-00.00; 2. Tyler Hannaman, BEA, 10-06.00; 2. Robbie Grimsley, Hutch, 10-06.00; 2. Kolin Kelly, Fairmont, 10-06.00; 5. Alex Olson, RV, 10-00.00; 6. Kyle Rickeman, Hutch, 9-06.00; 7. Cameron Whiteside, USC, 7-09.00; 7. Tanner Thomsen, USC, 7-09.00.

Triple Jump: 1. Josh Eversman, Fairmont, 42-10.75; 2. Isaiah Nelson, Hutch, 39-11.75; 3. John Schuster, USC, 39-07.25; 4. Camden Bowers, 39-06.75; 5. Zach Brown, Fairmont, 39-06.00; 6. Sam, Pasco, Hutch, 39-02.00; 7. Josh Johanson, MT, 38-11.00; 8. Logan Thomsen, USC, 38-05.50; 9. Jacob Prouty, RV, 38-01.75; 10. Cole Kvistero, RV, 36-08.50; 11. Montrea Talabi, ME, 33-09.00; 12. Ernesto Arizmendi, MT, 33-03.25.

Discus: 1. Cameron Lahndorf, Algona, 133-09; 2. Jacob VanderHeiden, Hutch, 127-06; 3, Danny Krieger, BEA, 112-08; 4. Gus Phillips, BEA, 111-06; 5. James Dundas, USC, 109-10; 6. Nick Kardoes, Algona, 105-04; 7. Derek Edman, Fairmont, 105-02; 8. Sawyer Witt, Hutch, 103-10; 9. Jacob Schroeder, RV, 102-09; 10. Austin Denn, MT, 102-07; 11. Chris Fausch, Fairmont, 101-06; 12. Mohamed Ibrahim, ME, 69-06; 13. Dan Kohler, RV, 68-01; 14. Issac Hernandez, USC, 66-05; 15. Jefferson Alvarado, ME, 64-02; 16. Darrin Thurston, MT, 60-08.