Fairmont tracksters place 1st, 2nd at triad

WORTHINGTON – The Fairmont Cardinals boys and girls track and field teams split winning honors at the Worthington Invitational on Tuesday in Worthington.

The Cardinal girls team won with an impressive total of 133.5 points, while the Trojans finished second with 77.5 and St. James was third with 41.

Meanwhile, the Trojans won the boys competition with 94 points, while the Cardinals and Saints finished second and third with 84 and 52, respectively.

Sierra Schultz captured a team-leading three first-place finishes, while Haley Harder and Brooklyn Leichtnam each earned a pair of individual wins.

Sasha Riley also raced to a top finish, while the Cardinals took home two first-place relay times.

Schultz and Riley teamed to finish first and second in the long jump. Schultz leaped a distance of 15 feet, 2.25 inches to win, while Riley landed at 13-7.5 for second.

Schultz then swept the horizontal jump victories with a finish of 33-6 in the triple jump competition.

Meanwhile, Riley won the open 400 by .25 seconds, racing in with a time of 1 minute, 2.99 seconds ahead of Worthington’s Emma Thuringer, who raced in at 1:03.24 for second.

Schultz completed her trifecta of victories and with the help of her teammates, the Cardinals took a first-second-third sweep of the 100-meter hurdles.

Schultz raced in with a first-place time of 16.48 seconds, while Harder and Leichtnam finished second and third in 17.42 and 17.96, respectively.

Harder then won the 300 hurdle race just ahead of teammate Lizzy Subbert, who finished second. Harder crossed the finish line in 51.35 seconds, while Subbert finished in 51.87.

Leichtnam then stepped off the track to win the pole vault, going a meet-best 8 feet even.

Cardinal sprinters Andrea Thate, Briana Gratz, Annie Mittelstadt and Marissa Voss teamed to give Fairmont a first-place time in the 4×100 relay. The four Cardinal runners passed the baton for a winning time of 55.70 seconds to win by a full second.

Larissa Becker, Sarah Ostlie, Molly Hawkins and Jenna Pavich then closed out the meet with a 4×400 relay win for the Cardinals, finishing in 4:29.05.

For the boys, Josh Eversman, Evan Ward and Josh Sundblad each took home first-place finishes, while the Cardinals won a pair of relay races.

Ward opened the meet with his best time of the year in the 110 hurdles, winning in 16.15 seconds. While the Cardinal junior didn’t win the 300 hurdles, Ward ran a personal-best time of 40.92 for second place.

Eversman then swept the horizontal jumps for the Cardinals, winning the long jump with Fairmont High School’s seventh-best jump of 21-1.

The Cardinal senior then teamed with Ward for a one-two finish in the triple jump, with Eversman winning at 41-6 and Ward finishing second at 38-3.5.

Sundblad continued the Cardinals’ winning ways on the track, running a personal-best time of 4:50.53 for first place in the 1,600-meter run.

Eversman then teamed with Peter Erickson, Zach Brown and Brian Wilde for a first-place and state honor-roll time of 45.59 seconds in the 4×100 relay.

Brown then ran the opening leg, while Ward ran the anchor for the Cardinals winning 4×400 relay.

Brown and Ward passed the baton to Thomas Willett and Nate Subbert for the top time of 3:40.39.

Fairmont’s boys and girls track and field teams travel to compete in quadrangular track action with Martin County West, St. James and Jackson County Central at 4:15 p.m. Thursday in Jackson.

GIRLS RESULTS

Team Results: 1. Fairmont 133.5, 2. Worthington 77.5, 3. St. James 41.

Individual Results

4×800: 1. Worthington 10:39.94, 2. Fairmont (Sarah Ostlie, Emily Haugen, Molly Hawkins, Iliana Ramon) 10:55.87.

100 hurdles: 1. Sierra Schultz (F) 16.48, 2. Haley Harder (F) 17.42, 3. Brooklyn Leichtnam (F) 17.96, 4. Hayley Jones (F) 18.55, 5. Lizzy Subbert (F) 18.65.

Other Fairmont finishers: 6. Carsen Wetzel 18.78, 8. Emma Ward 19.97.

100: 1. Amelia Collier (SJ) 12.97, 2. Anna Kill (W) 13.02, 3. Sasha Riley (F) 13.70, 4. Allison Kremer (W) 13.96, 5. Annie Mittelstadt (F) 14.21.

Other Fairmont finishers: 6. Briana Gratz 14.27, 8. Larissa Becker 14.55, 9. Megan Hawkins 14.74, 11. Andrea Thate 15.19, 15. Rachel Botzet 15.73, 16. Raela Hines 16.09, 17. Alexa Steele 16.51, 18. Rachel Anders 17.03, 19. Kaitlin Cihoski 17.70.

4×200: 1. Worthington 1:53.0, 2. Fairmont (Becker, Gratz, Mittelstadt, Marissa Voss) 1:58.93, 3. St. James 1:59.52.

1,600: 1. Alicia Darling (W) 5:43.84, 2. Katiana Fischer (F) 5:55.69, 3. Jenna Pavich (F) 6:00.44, 4. Hannah Johnson (F) 6:13.8, 5. Sarah Bartz (F) 6:17.33.

Other Fairmont finishers: 7. Emilee Moeller 6:44.25, 8. Miranda Mathiason 6:55.8.

4×100: 1. Fairmont (Thate, Gratz, Mittelstadt, Voss) 55.70, 2. St. James 56.70, 3. Worthington 58.45.

400: 1. Sasha Riley (F) 1:02.99, 2. Emma Thuringer (W) 1:03.24, 3. Allison Kremer (W) 1:04.08, 4. Alicia Vera (SJ) 1:09.50, 5. Morgan Seifried (F) 1:10.25.

Other Fairmont finishers: 6. Megan Hawkins 1:10.86, 10. Steele 1:20.53, 11. Anders 1:22.09, 12. Cihoski 1:24.99, 13. Botzet 1:30.04.

300 hurdles: 1. Harder (F) 51.35, 2. Subbert (F) 51.87, 3. Taylor Eggers (W) 53.29, 4. Wetzel (F) 54.72, 5. Anna Meyer (W) 57.17, 6. Emma Ward (F) 1:00.39, 7. MacKinzee Miest (SJ) 1:03.74.

800: 1. Olivia Ebbers (W) 2:42.70, 2. Fischer (F) 2:44.10, 3. Bartz (F) 2:45.51, 4. Vera (SJ) 2:48.11, 5. Kacey Conteras (W) 2:53.08.

Other Fairmont finishers: 6. Jaclyn Friese 2:54.31, 7. Mikayla Soelter 2:58.75, 10. Lauren Carlson 3:01.19, 12. Moeller 3:11.20, 15. Mathaison 3:14.39.

200: 1. Collier (SJ) 27.42, 2. Riley (F) 28.28, 3. Emma Thuringer (W) 28.43, 4. Anna Kill (W) 28.49, 5. Harder (F) 29.30.

Other Fairmont finishers: 6. Voss 29.77, 14. MaKenzie Bliesmer 33.77, 16. Ellie Tonder 34.55, 17. Hines 34.67, 18. Steele 34.83, 19. Anders 36.21, 20. Cihoski 37.64, 21. Botzet 38.31.

3,200: 1. Meredith Moore (W) 12:36.53, 2. Iliana Ramon (F) 12:46.94, 3. Miest (SJ) 13:00.33, 4. Haugen (F) 13:04.87, 5. Rachel Poppe (F) 16:38.09, 6. Julie Fleming (F) 17:05.58.

4×400: 1. Fairmont (Becker, Ostlie, Molly Hawkins, Jenna Pavich) 4:29.05, 2. St. James 4:32.08, 3. Worthington 4:42.70.

Discus: 1. Achan Alwal (W) 98-8.5, 2. Madison Carlson (SJ) 97-8, 3. Talitha Burtis (F) 89-2, 4. Elizabeth Reckow (SJ) 87-3, 5. Desirae Mortenson (SJ) 81-6.5.

Other Fairmont finishers: 6. Jones 73-1, 9. Cori Emler 69-6.5, 11. Leichtnam 65-1.5, 14. Moeller 47-5.5.

Shot Put: 1. Maer Abella (W) 34-11.5, 2. Madison Carlson (SJ) 32-5.5, 3. Alwal (W) 31-3, 4. Reckow (SJ) 30-9, 5. Zalea Hamblin (29-5.5.

Fairmont finishers: 6. Leichtnam 28-7, 8. Burtis 27-4.5, 10. Hannah Olson 23-7, 11. Jones 22-10, 14. Emler 21-6.

Long Jump: 1. Schultz (F) 15-2.25, 2. Riley (F) 13-7.5, 3. Katelyn Walters (W) 13-7, 4. Seifried (F) 13-3.5, 5. Collier (SJ) 13-1.75.

Other Fairmont finishers: 7. Jones 12-2, 10. Emler 11-0.75, 11. Hines 10-9, 12. Myah Lytle 10-5.75.

High Jump: 1. Katy Hedlund (SJ) 5-1, 2. Schultz (F) 4-10, 3. Allison Brandts (SJ) 4-8, 4. Bliesmer (F) 4-6, 4. Alwal (W) 4-6.

Other Fairmont finishers: 6. Ward 4-4, 10. Subbert 4-0, 10. Olson 4-0.

Pole Vault: 1. Leichtnam (F) 8-0, 2. Quinn Bents (W) 7-0, 3. Thate (F) 7-0, 4. Olson (F) 6-6.

BOYS RESULTS

Team Results: 1. Worthington 94, 2. Fairmont 84, 3. St. James 52.

Individual Results

4×800: 1. Worthington 9:04.29, 2. St. James 9:23.91, 3. Fairmont (Christopher Poush, Zac Ehlert, Tyler Johnson, Peter Nielsen) 9:26.66.

110 hurdles: 1. Evan Ward (F) 16.15, 2. Gbrown Ochothow (W) 16.31, 3. Obang Ojulu (W) 17.60, 4. Kolin Kelly (F) 17.63, 5. Miguel Gonzalez (SJ) 17.75.

Other Fairmont finishers: 9. Kaleb Linse 21.19, 10. Travis Thiesse 21.59.

100: 1. Jessie Guerra (W) 11.38, 2. Josh Eversman (F) 11.70, 3. Zach Brown 11.93, 4. Daniel Camacho (SJ) 12.43, 5. Lars Opaczek (W) 12.44.

Other Fairmont finishers: 7. Levi Bulfer 12.68, 11. Kaleb Runge 13.07, 13. Andy Lerma 13.17, 15. Jarrod Daniel 13.84, 17. Kade Fritz 15.31.

4×200: 1. Worthington 1:34.71, 2. St. James 1:37.02, 3. Fairmont (Nate Subbert, Bulfer, Brian Wilde, Thomas Willett) 1:37.10.

1,600: 1. Josh Sundblad (F) 4:50.53, 2. Amanuel Fissiha (W) 4:52.76, 3. Matthew Jirele (W) 5:04.18, 4. Anthony Hartman (W) 5:13.20, 5. Wilmer Herrejon (SJ) 5:16.58.

Other Fairmont finishers: 7. Andrew Moeller 5:28.01, 12. Jaxon Jurgens 6:34.36.

4×100: 1. Fairmont (Peter Erickson, Brown, Wilde, Eversman) 45.59, 2. Worthington 45.72, 3. St. James 48.79.

400: 1. Zuriel Chacon (SJ) 52.16, 2. Willett (F) 54.51, 3. Miguel Gonzalez (SJ) 55.87, 4. Wilde (F) 57.05, 5. Ojulu (W) 57.42.

Other Fairmont finishers: 7. Bulfer 58.01, 8. Austin Schwidder 1:00.51.

300 hurdles: 1. Ochothow (W) 40.79, 2. Ward (F) 40.92, 3. Poush (F) 44.19, 4. Brendan Spittle (W) 45.29, 5. Lancho Morke (W) 46.90.

Other Fairmont finishers: 6. Kelly 47.03, 10. Runge 54.14.

800: 1. Noah Pinke (SJ) 2:08.25, 2. Chacon (SJ) 2:10.80, 3. Sundblad (F) 2:11.40, 4. Luis Dieguez (W) 2:19.00, 5. Oliver Wolyniec (W) 2:19.70.

Other Fairmont finishers: 9. Linse 2:28.45, 11. Lerma 2:32.32, 13. Andrew Moeller 2:32.94, 16. Jurgens 2:59.88.

200: 1. Erik Landgaard (W) 23.83, 2. Erickson (F) 23.84, 3. Subbert (F) 25.38, 4. Poush (F) 26.07, 5. Logan Sykes (SJ) 26.20.

Other Fairmont finishers: 11. Dustin Slaughter 29.74, 12. Jon Soucek 30.57.

3,200: 1. Amanuel Fissiha (W) 10:56.23, 2. Ehlert (F) 11:05.15, 3. Lucas Pierson (SJ) 11:33.69, 4. Nielsen (F) 11:38.83, 5. Jacob Prunty (W) 12:00.14.

4×400: 1. Fairmont (Brown, Willett, Subbert, Ward) 3:40.39, 2. Worthington 3:42.37, 3. St. James 3:49.86.

Discus: 1. Caleb Kill (W) 117-10, 2. Chris Johnson (SJ) 108-4.5, 3. Dominick Taylor (SJ) 107-7, 4. Antonio Villarreal (SJ) 105-11.5, 5. Peter Abraham (W) 93-9.

Fairmont finishers: 6. Zac DeWitt 85-6.5, 7. Steven Krumholz 84-9, 8. Colin Meadows 79-7, 9. Kade Fritz 77-3, 11. Theo Krumholz 74-10, 13. Soucek 72-6.5, 15. Adrian Moscoffian 65-4.5.

Shot Put: 1. Kill (W) 42-0, 2. Abraham (W) 40-3, 3. Johnson (SJ) 36-8, 4. DeWitt (F) 36-6.5, 5. Taylor (SJ) 34-10.5.

Other Fairmont finishers: 6. Moscoffian 34-4, 7. Soucek 33-2, 10. Fritz 31-5, 12. Meadows 31-1, 13. Krumholz 26-11.

Long Jump: 1. Eversman (F) 21-1, 2. Jessie Guerra (W) 20-5.5, 3. Erickson (F) 17-7, 4. Brown (F) 17-5.5, 5. Zach Boever (W) 17-2.5.

Other Fairmont finishers: 11. Schwidder 14-11.5, 13. Slaughter 12-10.25.

High Jump: 1. Zach Brandts (SJ) 5-10, 2. Gonzalez (SJ) 5-8, 3. Erickson (F) 5-8, 4. Jordan Sandmeyer (SJ) 5-6, 5. Subbert (F) 5-4, 5. Troy Ektnitphong (W) 5-4, 5. Poush (F) 5-4.

Pole Vault: 1. Will Dudley (W) 11-6, 2. Kelly (F) 11-0, 3. Joe Mills (W) 10-6, 4. Gonzalez (SJ) 9-0, 5. Hser Eh Pwae (W) 9-0.

Other Fairmont finishers: 6. Meadows 9-0, 12. Bulfer 7-6, 12. Schwidder 7-6.

Triple Jump: 1. Eversman (F) 41-6, 2. Ward (F) 38-3.5, 3. Ektnitphong (W) 38-3, 4. Wolyniec (W) 37-8.75, 5. Johnson (F) 33-2.

Other Fairmont finishers: 8. Krumholz 31-0.75, 9. Runge 28-10, 10. Slaughter 28-8.75.